Herrelös – ditt förflutna förföljer dig
- Från: 120 kr
- Saga (Öppnas i ett nytt fönster)
- Arrangör: Riksteatern
Marc närmar sig slutet på sin tid på ett lantligt behandlingshem. I kyrkan intill har han hittat något oväntat; en plats där tankarna får landa. När prästen blir sjuk ombeds han till och med att hålla söndagens gudstjänst.
Marc står och övar ingångsbönen när kyrkans dörrar slås upp. Där står hans två bästa vänner: Dunder och Fjäril. Högljudda, förvirrade och fast beslutna att få Marc med sig hem till stan. De förstår inte vad som hänt med deras bästa vän. Varför är han plötsligt så gripen av Gud? Och vad är det för änglatatueringar på hans arm? Och vad händer med pengarna han är skyldig rollmodellen Satan?
Herrelös är en berättelse om identitet, skuld och modet att välja nya vägar i livet.
Tänk på att du ofta kan gå, cykla eller åka kollektivt till din evenemangsupplevelse i Linköping.
Besök ostgotatrafiken.se för information om kollektivtrafiken! Det är ofta även smidigt att ta sig till andra delar av kommunen med kollektivtrafiken, se ostgotatrafiken.se för resinformation.
När du anländer med tåg till Linköping
Från Linköpings Resecentrum avgår de flesta bussarna för att ta sig vidare inom kommunen. Från Linköpings resecentrum är det endast en kort promenad in till city!
Tips! Ta del av Linköpings cykelkarta! Här hittar du Linköpings cykelkarta
Kunde inte hitta några poster
Försök med en annan filtrering eller sökning
Boende, mat & aktiviteter
Bo och lev gott när du är på evenemang i Linköping