Janne Schaffer – My Music Story Band
- Från 545 kr
- Linköping Konsert & Kongress
- Arrangör: Konserten arrangeras av Northevent AB i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen
Janne Schaffer fortsätter sin succé även i år med My Music Story Band. Det blir en kväll fylld av musik och berättelser från en lång karriär.
Janne bjuder på sina egna instrumentala hits som Halkans affär, Brusa högre lilla å och Norrland, och berättar om och framför klassikerna han spelade in som studiomusiker med Ted Gärdestad och ABBA. Hör låtar som Jag ska fånga en ängel, Sol, vind och vatten, Satellit, Waterloo, Mamma Mia och Dancing Queen.
I år uppmärksammas också Toto, som firar 50 år. Janne spelade 1977 in sin 4e skiva i Hollywood Earmeal där Jeff, Mike, Steve Porcaro från Toto medverkade. Låten Happy Feet kommer ni givetvis få höra under kvällen.
Det blir även smakprov från Jannes samarbete med Lasse Åberg och Electric Banana Band, med låtar som Piraya Maja, Banankontakt och Zwampen.
Förutom Schaffer otroliga musikerkollegor så medverkar även fantastiska Bröderna Rongedal också på konserten.
Gör upplevelsen komplett – kom i god tid och njut innan föreställningen!

Låt upplevelsen börja redan innan “ridån” går upp. I våra barer och serveringar hittar du allt från goda tilltugg och fika, till dryck för alla smaker – vi har fullständiga rättigheter.
Till de flesta av våra evenemang finns möjlighet att förbeställa mat från ett utvalt sortiment. För att se vad som gäller för just det här evenemanget, se informationen nedan.
Om det inte finns någon mat att beställa beror det på att förbeställningen har stängt. Beställningen behöver göras senast kl. 13.00, två arbetsdagar före evenemanget. Därefter stängs förbeställningen. Men det finns möjlighet att köpa ett begränsat utbud av mat på plats innan evenemanget.
Slå dig ner, njut av stämningen och ladda upp med något riktigt gott i glaset eller på tallriken. Välkommen in – vi ser fram emot att ta hand om dig!
Praktisk information
Linköping Konsert & Kongress öppnar: 16:30
Biljettkassan är öppen: 17:00-18:00
Insläpp till evenemanget: 17:30
Evenemangsstart: 18:00
Längd: ca 3 timmar
Paus: Nej
Övrig information
Information om väskor – Uppdaterat 14 augusti 2025
Väskförbudet gäller inte längre på Konsert & Kongress, Saab Arena och Stångebrofältet.
Vi rekommenderar dock att ta med en mindre väska – gärna i storlek max 40 x 40 x 20 cm – för att underlätta insläpp och förvaring. Väskor kan komma att genomsökas vid entrén.
Tack för att du hjälper oss att skapa en trygg och smidig konsertupplevelse!
För frågor gällande tillgänglighet på Linköping Konsert & Kongress vänligen maila till biljett@visitlinkoping.se , eller besök linköpingkonsertkongress/om anläggningen
Tänk på att du ofta kan gå, cykla eller åka kollektivt till din evenemangsupplevelse i Linköping.
Besök ostgotatrafiken.se för information om kollektivtrafiken! Det är ofta även smidigt att ta sig till andra delar av kommunen med kollektivtrafiken, se ostgotatrafiken.se för resinformation. Närliggande hållplats vid Linköping Konsert & Kongress är “Konsert & Kongress läge A”
När du anländer med tåg till Linköping
Från Linköpings Resecentrum avgår de flesta bussarna för att ta sig vidare inom kommunen. Från Linköpings resecentrum är det endast en kort promenad in till city!
Om du kommer med bil, se parkeringar här dukaten.se
Ytterkläder får ej tas med in på konserten utan hängs in i garderoben. Kostnad 25 kr
De tider som anges är endast cirkatider. Exakt sluttid kan inte garanteras.
Med reservation för ändringar.
Kan förekomma under denna föreställning
Vi vill uppmärksamma dig på att under evenemanget kan fotografering av evenemangsbilder komma att ske, i syfte att informera om Visit Linköping & Co:s verksamhet. Bilderna används i Visit Linköping & Co:s kanaler: webbplatser (www.visitlinkoping.se och www.konsertkongress.se) och sociala medier. Om du som person figurerar på bilder och vill invända mot detta ber vi dig att kontakta dataskydd@visitlinkoping.se
Kunde inte hitta några poster
Försök med en annan filtrering eller sökning
Boende, mat & aktiviteter
Bo och lev gott när du är på evenemang i Linköping