Gå direkt till innehåll Gå direkt till meny Gå direkt till meny
Rum på Linköpings slottRum på Linköpings slott
Guidningar & kryssningar

Guidade visningar av Linköpigs slott

Fri entré

Boka guidad tur här (Öppnas i ett nytt fönster)Information hos arrangören

Länsstyrelsen Östergötland bjuder in till en unik möjlighet när de öppnar upp Linköpings slott för guidade visningar i grupp.

Kunniga guider i tidstypiska dräkter berättar om slottsresidensets vackra interiör, spännande historia och om de personer som levt och verkat på Linköpings slott.

Visningarna kommer att ske varje kvart med start från klockan 10.00 och sista visningen börjar klockan 14.00. Visningen tar ungefär en timme.

Från och med den 10 september kan du anmäla dig via ett anmälningsformulär. Varje tillfälle har plats för 25 deltagare, så se till att säkra din plats i god tid!

Det finns även ett fåtal drop-in-platser till varje visning, men för att vara säker på att få plats rekommenderas att du bokar i förväg.

Du kanske också gillar

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning

Boende, mat & aktiviteter

Bo och lev gott när du är på evenemang i Linköping