Gå direkt till innehåll Gå direkt till meny Gå direkt till meny
Affisch på bandet Tomma intet som spelar på Östergötlands museum i Linköping.Affisch på bandet Tomma intet som spelar på Östergötlands museum i Linköping.
Musik

John Doe presenterar Tomma intet

Köp biljett (Öppnas i ett nytt fönster)Information hos arrangören

TOMMA INTET är ett kollektiv med ett odefinierat antal medlemmar som växte fram på Sveriges västkust under vintern 2016.

Ur askan av tidigare projekt och med en önskan om att utvecklas till någonting mer flytande och obundet, svävar musiken någonstans mellan 60-talets drömpop och 80-talets new wave.

”Hisingen Taxi Rider” är TOMMA INTETS fjärde skiva men den första som är skriven helt och hållet på svenska. albumet handlar om att flytta till en storstad och hur omvälvande det är med alla nya intryck och människor. En hyllning till äventyret, pirret i magen och alla sena nätter. Taxiresor till rave och efterfester. Taxiresor hem till ensamheten. Taxiresor till kärleken och taxiresor till ångesten. Med ”Hisingen Taxi Rider” fortsätter TOMMA INTET på sin säregna väg med sitt patenterade sound.

Hitta till Östergötlands museum

Du kanske också gillar

Peter Johansson - He Will Rock You! kommer till Linköping Konsert & Kongress den 27 september 2025Peter Johansson - He Will Rock You! kommer till Linköping Konsert & Kongress den 27 september 2025

Musik

Peter Johansson – He Will Rock You!
  • , fler datum finns

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning

Boende, mat & aktiviteter

Bo och lev gott när du är på evenemang i Linköping