Slakten vid Hunneberg
- 55 kr
- Glädjehörnan (Öppnas i ett nytt fönster)
- Arrangör: Glädjehörnan
Välkommen till Slakten på Hunneberg, här tar frälsningen slut, och offret börjar.
Skräckupplevelse som du sent glömmer. Du kastas in i en antik miljö där ingenting stämmer.
Väggarna här andas. De pulserar, som om något levande döljer sig bakom kaklet. En gång var detta ett slakteri — nu är det en plats där skepnader i form av poltergeists visar sig och tar reda på slakteriets förflutna.
Barnen skrattar inte längre, de viskar för att inte ta för mycket plats. Någon har ristat ord i väggarna – böner, eller kanske förbannelser. De upprepar sig själva när mörkret faller, och den som lyssnar för länge hör sitt eget namn bland dem.
Ingen vet vem som först kallade på det som bor här. Men alla vet vad som händer när ljuset slocknar. Grannar vittnar om hur Maskinerna fortfarande används, hur läten annat en djur ekar över gatan
Fler datum
Slakten vid Hunneberg
Slakten vid Hunneberg
Slakten vid Hunneberg
Tänk på att du ofta kan gå, cykla eller åka kollektivt till din evenemangsupplevelse i Linköping.
Besök ostgotatrafiken.se för information om kollektivtrafiken! Det är ofta även smidigt att ta sig till andra delar av kommunen med kollektivtrafiken, se ostgotatrafiken.se för resinformation.
När du anländer med tåg till Linköping
Från Linköpings Resecentrum avgår de flesta bussarna för att ta sig vidare inom kommunen. Från Linköpings resecentrum är det endast en kort promenad in till city!
Tips! Ta del av Linköpings cykelkarta! Här hittar du Linköpings cykelkarta
Utsålt
OKT
OKT
Kunde inte hitta några poster
Försök med en annan filtrering eller sökning
Boende, mat & aktiviteter
Bo och lev gott när du är på evenemang i Linköping