Knoster | Dansnät Sverige
- Från: 120 kr
- Saga (Öppnas i ett nytt fönster)
- Arrangör: Riksteatern
I ett mörklagt scenrum svänger en stor pendel i jämn rytm, som om den mätte ut tiden själv. I samspel med dess rörelse träder koreografen och dansaren Erik Eriksson in i en värld där hans kropp rör sig mellan acceleration och inbromsning, ljus och skugga.
I handen bär han en slägga – ett redskap vars historia och vikt formar dansens dynamik och rörelse. Under honom – tunna stråk av ljus, runt honom – ljudet av spröda pianotoner, som om någon varsamt försökte trösta själva tyngden.
Släggan blir hans danspartner som möjliggör dansens flöde mellan vikt och viktlöshet. I det ständiga spelet mellan eftergift och motvikt pulserar tiden – inte som sekunder, utan som en kroppslig rytm. Mellan balans och fall, styrka och utmattning, uppstår en friktion där det fysiskt krävande ställs mot det sköra, där varje anslag bärs upp av en svävande resonans.
Knoster påminner om en annan sorts tidslighet – en som klingar i varje steg, varje nedslag på pianot, varje återvändande rörelse.
Tänk på att du ofta kan gå, cykla eller åka kollektivt till din evenemangsupplevelse i Linköping.
Besök ostgotatrafiken.se för information om kollektivtrafiken! Det är ofta även smidigt att ta sig till andra delar av kommunen med kollektivtrafiken, se ostgotatrafiken.se för resinformation.
När du anländer med tåg till Linköping
Från Linköpings Resecentrum avgår de flesta bussarna för att ta sig vidare inom kommunen. Från Linköpings resecentrum är det endast en kort promenad in till city!
Tips! Ta del av Linköpings cykelkarta! Här hittar du Linköpings cykelkarta
Kunde inte hitta några poster
Försök med en annan filtrering eller sökning
Boende, mat & aktiviteter
Bo och lev gott när du är på evenemang i Linköping