SON – Kortklassiker: Mühlrad & Tjajkovskij
- –
- Från 95 kr
- Linköping Konsert & Kongress (Öppnas i ett nytt fönster)
- Arrangör: Norrköpings Symfoniorkester
Om konserten
I Jacob Mühlrads Resil I – ett verk inspirerat av Carl Folkes forskning om människan och livet på jorden, möter vi här en annan klangvärld. Musiken tolkar panarkiska system, komplexa system av liv över tid och rum och det förutsägbara och överraskande. Med sina suggestiva klanger skapar Mühlrad en tidlös och gripande upplevelse. Han är en av Sveriges mest spännande samtida tonsättare, och hans musik präglas av en stark känslomässig laddning.
I början av 1877 fick Tjajkovskij ett brev som skulle förändra hans liv. Det var undertecknat Nadesjda von Meck, en förmögen änka som älskade hans musik och insisterade på att få stödja honom. Den ständigt panke och ångestridne tonsättaren hade därmed fått en mecenat! Men också en vän, även om de aldrig kom att träffas. Deras intima brevväxling pågick i fjorton år och Symfoni nr 4 kom till i samspråk dem emellan. Han tillägnade den sin ”bästa vän”, men nämnde aldrig von Meck vid namn. Den berömda inledningen, med sina mäktiga hornfanfarer, sätter tonen för en symfoni fylld av dramatiska svängningar. Finalen, med sin livfulla energi och rytmiska intensitet, griper tag i lyssnaren och förmedlar känslan av att trotsa mörkret och omfamna livets kraft.
Program
Jacob Mühlrad Resil I
Pjotr Tjajkovskij Symfoni nr 4
Vid konserten uppmärksammas att år 2025 är 250-årsjubileet av judiskt liv i Sverige.
Ingår i konsertserierna Kortklassiker. Läs mer om abonnemang här.
Arrangör: Norrköpings Symfoniorkester
Gör upplevelsen komplett – kom i god tid och njut innan föreställningen!
Låt upplevelsen börja redan innan “ridån” går upp. I våra barer och serveringar hittar du allt från goda tilltugg och fika, till dryck för alla smaker – vi har fullständiga rättigheter.
Slå dig ner, njut av stämningen och ladda upp med något riktigt gott i glaset eller på tallriken.
Välkommen in – vi ser fram emot att ta hand om dig!
Praktisk information
Linköping Konsert & Kongress öppnar: 16:30
Biljettkassan är öppen: 17:00-18:00
Insläpp till evenemanget: 17:30
Evenemangsstart: 18:00
Längd: ca 1 timma
Paus: Nej
Övrig information
Njut av kvällen – kom i tid till baren!
För att vi alla ska få en så härlig upplevelse som möjligt vill vi påminna om att baren stänger 5 minuter innan evenemanget startar. Detta är av respekt för både artisten och dina medbesökare, så att alla kan njuta av evenemanget utan störningar.
Se till att komma i god tid om du vill ta något gott att äta & dricka – och du är varmt välkommen att ta med ditt glas in i salongen.
Tack för att du hjälper till att skapa de bästa förutsättningarna för en fantastisk upplevelse tillsammans med oss!
På Linköping Konsert & Kongress råder ett begränsat väskförbud
Det innebär att det inte är tillåtet att ta med väskor som är större än 40x40x20 cm (höjd x bredd x djup) in på Konsert & Kongress. Undantaget är personer som av medicinska skäl har behov av att ta med en väska in på evenemanget och personer med barn som har behov av skötväska kan alltid ta med dessa väskor in på evenemang.
På Saab arena råder totalt väskförbud vid evenemang.
Det innebär att inga väskor får tas med in på arenan. Undantaget är personer som av medicinska skäl har behov av att ta med en väska in på evenemanget och personer med barn som har behov av skötväska kan alltid ta med dessa väskor in på evenemang. Dock kommer väskorna noggrant att genomsökas och kontrolleras utanför entrén.
För frågor gällande tillgänglighet på Linköping Konsert & Kongress vänligen maila till biljett@visitlinkoping.se
Tänk på att du ofta kan gå, cykla eller åka kollektivt till din evenemangsupplevelse i Linköping.
Besök ostgotatrafiken.se för information om kollektivtrafiken! Det är ofta även smidigt att ta sig till andra delar av kommunen med kollektivtrafiken, se ostgotatrafiken.se för resinformation. Närliggande hållplats vid Linköping Konsert & Kongress är “Konsert & Kongress läge A”
När du anländer med tåg till Linköping
Från Linköpings Resecentrum avgår de flesta bussarna för att ta sig vidare inom kommunen. Från Linköpings resecentrum är det endast en kort promenad in till city!
Tips! Ta del av Linköpings cykelkarta! Här hittar du Linköpings cykelkarta
Ytterkläder får ej tas med in på konserten.
De tider som anges är endast cirkatider. Exakt sluttid kan inte garanteras.
Med reservation för ändringar.
Kan förekomma under denna föreställning
Vi vill uppmärksamma dig på att under evenemanget kan fotografering av evenemangsbilder komma att ske, i syfte att informera om Visit Linköping & Co:s verksamhet. Bilderna används i Visit Linköping & Co:s kanaler: webbplatser (www.visitlinkoping.se och www.konsertkongress.se) och sociala medier. Om du som person figurerar på bilder och vill invända mot detta ber vi dig att kontakta dataskydd@visitlinkoping.se
Ta dig till Linköping Konsert & Kongress
Linköping Konsert & Kongress ligger centralt i Linköping, en kort promenad från Resecentrum. Hit tar du dig enkelt och miljövänligt med buss eller pendeltåg, se www.ostgotatrafiken.se www.ostgotatrafiken.se för tidtabeller. Från många delar av staden är det dessutom promenadavstånd till oss. Om du har bil finns ett fåtal parkeringsplatser utanför huvudentrén och större parkeringar vid Katedralskolan och P-hus Baggen.
Tips! Ta del av Linköpings cykelkarta! Här hittar du Linköpings cykelkarta
OBS! Under hösten 2024 och under 2025 pågår ett större vägarbete på Östgötagatan i olika etapper. Det påverkar framkomligheten till huvudingången till Linköping Konsert & Kongress vid Konsistoriegatan 7. Det går att ta sig fram till huvudingången, men kan stundtals vara lite besvärligt. Vi rekommenderar därför dig som åker bil att parkera eller lämna/hämta passagerare en bit ifrån Linköping Konsert & Kongress.
Guidningar & kryssningar
Dagstur på Göta Kanal med M/S Wasa Lejon: Berg – Borensberg- , fler datum finns
Guidningar & kryssningar
Dagstur på Göta Kanal med M/S Wasa Lejon: Berg – Borensberg- , fler datum finns
Guidningar & kryssningar
Dagstur på Göta Kanal med M/S Wasa Lejon: Berg – Borensberg- , fler datum finns
Guidningar & kryssningar
Dagstur på Göta Kanal med M/S Wasa Lejon: Berg – Borensberg- , fler datum finns
Kunde inte hitta några poster
Försök med en annan filtrering eller sökning
Boende, mat & aktiviteter
Bo och lev gott när du är på evenemang i Linköping